زمان مطالعه:4دقیقه

مقدمه

با گسترش دانش جامعه نسبت به مزایای بیت کوین، استخراج آن از طریق ماینر، رشد شتابنده‌ای گرفت. این رشد به حدی بود که هر روزه شاهد انتشار اخباری مبنی بر کشف تعدادی ماینر در کشور هستیم. برخی عقیده دارند که این کشفیات از طریق ردیابی ماینر از اینترنت صورت می‌گیرد و برخی آن را رد می‌کنند. در این مطلب سعی خواهیم کرد که به این مجادله خاتمه دهیم و پاسخ درستی در این زمینه ارائه کنیم.

آیا استفاده از دستگاه‌های استخراج غیرقانونی است؟

پاسخ این سؤال اندکی پیچیده است. به طور کلی پاسخ این سؤال هم مثبت است و هم منفی. اما چگونه ممکن است؟

بر اساس قوانین، استفاده از دستگاه‌های استخراج بیت کوین قانونی نیست، مگر به شرط اخذ مجوزهای لازم از وزارت صمت. بنابراین اگر به دنبال استخراج بیت کوین به صورت قانونی هستید، می‌توانید با اخذ مجوز، اقدام به استخراج کنید. همچنین طبق قوانینی که در سال 98 وضع شده است، صدور مجوز برای واردات ماینر در اختیار این وزارتخانه است. ماینرها توسط مجلس در ردیف پین‌پدها (pin pad) قرار داده شده‌اند و واردات قانونی آنها بلامانع است.

چرا ماینرهای غیرقانونی را جمع‌آوری می‌کنند؟

برخی از مسئولین در پاسخ به چنین پرسش‌هایی، بهانه‌هایی می‌آورند که تا حدودی درست هستند. به‌ عنوان‌ مثال، آنها معتقدند که بیت کوین فقط برای پول‌شویی یا کلاهبرداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته دیگری که در این زمینه گفته می‌شود، افت فشار برق به دلیل مصرف برق این دستگاه‌ها است. اما هر دو قضیه را می‌توان رد کرد. بسیاری از افرادی که از ردیابی ماینر از طریق اینترنت واهمه دارند، افرادی هستند که استخراج را به دلیل کسب درآمد انجام می‌دهند. البته که برخی افراد نیز از رمزارزها برای کلاهبرداری و اعمال خلاف‌کارانه خود استفاده می‌کنند. اما این دلیلی بر غیرقانونی بودن استفاده از ماینرها نیست. با این‌ همه، بد نیست در مورد راه‌های ردیابی ماینر از طریق اینترنت آشنا شویم.

راه‌های ردیابی ماینر از اینترنت

قبل از اینکه در مورد شیوه‌های ردیابی ماینر مطلبی بیان کنیم، باید دید که اصلاً آیا چنین کاری ممکن است یا خیر؟

باید بدانید که ردیابی ماینر از اینترنت امکان‌پذیر است.

ردیابی ماینر از طریق اینترنت برای مراجع ذی­‌صلاح امکان‌پذیر است.

با هم برخی از شیوه‌های رهگیری ماینرها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. مسلماً همۀ این شیوه‌ها صحیح نیست و صرفاً راهکارهایی است که ممکن است از آنها برای این منظور استفاده شوند. بنابراین اگر به دنبال استفاده از این شیوه‌ها برای شناسایی نشدن ماینر خود هستید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

استفاده از مودم میکروتیک و وی پی ان

استفاده از مودم میکروتیک (MikroTik) و در کنار این روش، استفاده از وی پی ان برای اتصال به استخر، یکی از شیوه‌هایی است که برخی کاربران به فکر استفاده از آن هستند. اگر این ایده به ذهن شما هم رسیده است، باید بدانید که کاملاً در اشتباه هستید. چراکه این راه صرفاً می‌تواند اندکی این پروسه را به تأخیر بیندازد. بنابراین اگر تصور می­‌کنید از این طریق، می‌توانید از ردیابی ماینر خود جلوگیری کنید، سخت در اشتباه هستید.

استفاده از مودم‌های سیم‌کارتی

استفاده از دانگل‌ها یا همان مودم‌های سیم‌کارتی نیز یکی از راهکارهایی است که در این موضوع پیشنهاد می‌شود. باید بدانید که این شیوه نیز هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. چراکه آنچه باعث جلب توجه مسئولین ذی‌ربط می‌شود، میزان مصرف اینترنت شما است. بنابراین از این مسیر، امکان فرار از شناسایی نشدن محل ماینر شما وجود ندارد.

سخن پایانی

به‌ طور کلی باید گفت که ردیابی ماینر از طریق اینترنت از جمله موضوعاتی است که امکان‌پذیر است. البته این موضوع را هم باید در نظر بگیرید که این امکان برای همگان فراهم نیست. همچنین با توجه به ایجاد تغییر در میزان مصرف برق، ردیابی ماینر از این طریق بسیار آسان‌تر از ردیابی از اینترنت و ISPها است. پس اگر ماینر دارید، سعی کنید نگران افشای محل ماینر خود از طریق اینترنت نباشید. اگر قرار به شناسایی شما باشد، این امر به‌ آسانی امکان‌پذیر است.